holofonie

Trojosé stereo, - holofonie, - binaurální záznamTři názvy téhož.
Poprvé jsem se s touto metodou záznamu zvuku setkal někdy začátkem osmdesátých let. Naprosto mě nadchla.
A proč zrovna tyhle názvy?
Běžné stereo, které užívá dva reproduktory nám otvírá prostor v jednom rozměru, v jedné ose. Rozlišujeme v něm levá - pravá. Klasická kvadrofonie užívající reproduktory čtyři přidává druhý rozměr, rozlišujeme vlevo a vpravo, vpředu a vzadu. Kdybychom chtěli přejít k poctivě ozvučeným třem rozměrům, bylo by třeba reproduktorů osm. Ale co je moc, to je moc. A tak se to šidí tím, že se ke čtyřem reproduktorům mezi kterými sedíme přidá jeden nad nás. Výhodou tohoto uspořádání je to, že jakžtakž ozvučený prostor může vnímat i více lidí současně.
Holofonie je metoda, která pro poslech užívá bezpodmínečně sluchátka, tedy reproduktory jen dva a přesto nám vytvoří naprosto dokonalou iluzi celého prostoru.
Jedinou fintou na které je založena je pochopení toho, jak sluch vlastně funguje. Při holofonním záznamu jsou prostě dva mikrofony umístěny v něčem, co velice připomíná lidskou hlavu. Někdy se dokonce užívá i upevnění na hlavu živou a mikrofony jsou pak opravdu v uších.
Zvuk, který přichází například z levé strany jde do levého ucha bez zkreslení, pravé ucho je schované za hlavou, která mu zvuk stíní a taky je od zdroje zvuku dál. To všecko se v nahrávce objeví. Zvuk, který je za námi nám stíní vlastní boltce atd. Užitím modelu hlavy na kterém jsou mikrofony se vlastně dosáhne jen toho, že mikrofony slyší to, co obyčejné uši. To slovíčko jen z minulé věty by se asi mělo napsat s otazníkem a třikrát podtrhnout.
Ale dost teorie, nasaďte si sluchátka, některá ukázka může být výrazně slabší a bude to chtít zesílit zvuk, na některou delší si budete muset počkat třeba i půl minuty. A vzhůru do života. Ale nejen vzhůru. Taky dolů, doleva a doprava, dopředu i vzad.

Ukázky holofonního záznamu

- (bez užití sluchátek jsou bezcenné)

krabička zápalek
izolepa>
noviny
stříhání vlasů
morgan
start dopravního letadla
projíždění aut
odjezd historických motorek
projetí vlaku
pobíhající psi
déšť a hrom
žabí koncert
úryvek z Vivaldiho koncertu
dixiland
holičský krám

Pozor na mp3U nahrávek tohoto typu se nám snad ještě více než jinde projeví to, na co někteří lidé upozorňují. Fakt, že záznam mp3 něco ze zvuku krade. A tak pozor na něj, zvláště na vyšší komprese.
Jako odstrašující příklad by mohla sloužit následující, kdysi určitě hezká holofonní ukázka,
psí štěkot

Vaše holofonní připomínky a postřehy